Słowacja 2017 - Tatry

Szczyrbskie Jezioro to końcowa stacja Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej (Tatranské elektrické železnice, TEŽ), zwanej „Elektryczką”. Miejscowość powstała w XIX w. W w 1875 roku powstało tu pierwsze schronisko turystyczne, a w 1885 roku przyznano osadzie status uzdrowiska górskiego. Jezioro jako atrakcja przyrodnicza jest drugim co do wielkości jeziorem w Tatrach Słowackich, ma 19,8 ha powierzchni, 640 m długości, 600 m szerokości, a jego maksymalna głębokość wynosi ok. 20 m. Jest położone na wysokości 1346 m n.p.m. Wokół biegnie ścieżka dydaktyczna, którą można pospacerować, podziwiać wspaniałą panoramę tatrzańskich szczytów, a także wypożyczyć łódkę. Dla większości turystów jest to punkt wypadowy na tatrzańskie wędrówki. Rozpoczynają się tu szlaki nad Popradzki Staw, na Skrajne Solisko, do wodospadu Skok, na Bystrą Ławkę, Krywań oraz Rysy.
W schroniskach po słowackiej stronie Tatr próżno szukać czarnej herbaty z cytryną. Jest za to Bylinkovy Caj czyli ziołowy napar, przygotowywany z mieszanki ziół zbieranych w najbliższej okolicy, dlatego w każdym schronisku smakuje trochę inaczej.
Spska Sobota - obecnie dzielnica Popradu, kedyś odrębne miasto. Pierwsze pisemne wzmianki o osadzie pochodzą z 1256 roku, prawa miejskie uzyskała w 1271 roku. Miasto było ważnym punktem na szlaku handlowym między Polską a Węgrami. Dniem targowym była sobota i stąd pochodzi nazwa miasta. Dobrze zachowany zespół dawnej zabudowy miejskiej Spiskiej Soboty jest dzisiaj największą atrakcją turystyczną Popradu. Rynek Spiskiej Soboty jest najlepiej zachowaną starówką na Słowacji. Otaczają go renesansowe kamieniczki mieszczańskie z XVI i XVII wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz